Problemen met 2FA

Kan je aan de UU nog studeren zonder smartphone?

Leven zonder smartphone. Foto's 123rf, Shutterstock, illustratie DUB
Foto's 123rf, Shutterstock, illustratie DUB

Je hoeft maar even bij de trappen van de UB op het Utrecht Science Park te gaan zitten en het valt op hoeveel studenten binnen komen lopen met de smartphone in de hand. Een groot deel is dan ook nog eens druk aan het typen en heeft duidelijk weinig oog voor de omgeving. Ze schrikken als ik ze aanspreek.

Een smartphone zorgt zeker voor een negatieve afleiding, zeggen alle studenten die ik in de UB spreek, maar dat is lang niet voor iedereen een reden om ‘m in de ban te doen. “Ik heb levens in drie landen, zonder smartphone kan ik echt niet met iedereen contact houden”, vertelt een tweedejaars student Economie. Maar dat ze bewust is van haar smartphonegebruik blijkt wel als ze alle applicaties opnoemt die ze kent waar je je schermtijd mee kan verminderen.

Zelf gebruikt ze er ook één en wel de app ScreenZen en ze is niet de enige. Zo vertelt een tweedejaars student Biologie die zijn schermtijd ook wil verminderen: “Het is een leuke app waarmee je zelfs streaks kunt opbouwen als je buiten je limiet niet op bepaalde apps klikt.” Het verminderen van je schermtijd wordt zo gegamificeerd voor extra motivatie. 

Nodig voor de studie
Twee masterstudenten Rechten vinden dat “een beetje bereikbaar zijn er nu gewoon bij hoort!” Maar ook zij gebruiken schermtijdbeperkende apps, maar klikken die ook wel makkelijk weg of negeren ze gewoon. Hierdoor loopt hun schermtijd snel op maar dat noemen “eigen verantwoordelijkheid”.

Wat voor de studenten zwaar weegt om de smartphone te blijven gebruiken, is dat die hen een gevoel van veiligheid geeft. “Het is fijn dat ik mijn live-locatie kan delen als ik ‘s nachts na een studiesessie in de UB naar huis fiets.” Dat daar een half uurtje doom-scrollen bij hoort voor ze gaan studeren, nemen ze op de koop toe. “Grote kans dat dat zo wel gaat gebeuren”, vertellen ze lachend als ze hun weg in de UB vervolgen. 

Hoewel de meeste studenten die ik spreek best wat minder op hun smartphone zouden willen zitten, is het sociale element voor velen belangrijk om een smartphone te hebben, maar die is vaak ook gewoon nodig, zeggen ze. Een derdejaars student Biologie op de trappen van de UB is eigenlijk wel te porren voor een paar weekjes zonder smartphone: “Ik wou dat ik zonder kan. Maar om bij bepaalde sites van de UU in te loggen, heb ik hem toch echt nodig.”

Leuks in het leven
Dat ondervond ook Micha (23), die een jaar heeft geleefd met een dumbphone – een ouderwetse mobiele telefoon waarmee je niet op het internet kunt. Hij had deze tijdens het tweede jaar van zijn studie Molecular & Biophysical Life Sciences. Hoewel hij vindt dat studeren zonder smartphone prima te doen was, moest hij wel iets verzinnen om in te loggen op sites waarvoor 2FA nodig is. Dat deed hij via Google Chrome, zegt hij.

“Verder vind ik dat een smartphone niet zo veel toevoegt aan het leven, het leidt eigenlijk alleen maar af.” Toch heeft hij inmiddels weer een slimme telefoon om naar muziek te luisteren. “Ik heb wel een mp3-speler, maar dan moet je muziek downloaden.”

Door het jaar zonder heeft hij een andere relatie gekregen met zijn smartphone. “Ik gebruik nog wel een betaalde versie van de Stay Focussed-app waar ik mijn schermtijd mee limiteer. Ik gebruik die nu dus minder en hou meer tijd over voor al het leuks in mijn leven.”

“De UU stimuleert smartphonegebruik”
Victor (25) leeft sinds januari zonder smartphone. “Er is zat onderzoek waaruit blijkt dat smartphonegebruik op de uni afleidt. We moeten eerlijk zijn dat smartphones iets negatiefs hebben.”

De student History & Philosophy of Science vertelt dat hij vele pogingen heeft ondernomen om minder afgeleid te worden door mijn telefoon. “Ik heb een app gehad die mijn schermtijd limiteerde en zelfs verschillende speciale en dure smartphones gekocht die mij hiermee zouden kunnen helpen.” Maar dit alles hielp niet. De enige echte oplossing om niet meer afgeleid te raken door onder andere YouTube-shorts, bleek om de smartphone helemaal weg te doen. 

Maar nu loopt hij dus tegen problemen aan op de universiteit. Zo zit de collegekaart op de smartphone en heeft hij de smartphone eigenlijk nodig om met 2FA bijvoorbeeld in te loggen op Brightspace. Daarom vindt hij dat de UU studenten aanmoedigt een smartphone op zak te hebben, zo bleek ook uit zijn reactie onder een DUB-verhaal

Bellend met zijn ouderwetse Nokia vertelt hij: “Ik vind het fijn dat dat ik geen smartphone meer heb. Ik was eigenlijk bang dat mijn vrienden het onhandig zouden vinden, maar dat valt reuze mee. Iedereen begrijpt het. Ik ben minder tijd aan mijn telefoon kwijt waardoor er nu gewoon veel meer spontaans in mijn leven gebeurt”, vertelt hij terwijl hij op weg is voor een ongeplande duik in de Kromme Rijn.

Voor Victor is Maps het enige grote gemis. “Je hebt echt een andere instelling nodig. Je kan minder spontaan navigeren naar een nieuwe plek.” Dat levert soms wat onhandige situaties op: “Ik was onderweg naar een hospiteeravond en ik wist welke bus ik moest hebben, maar niet meer welke halte ik moest uitstappen. Dus het vraagt zeker een iets betere voorbereiding!” Dus nu gaat hij bewuster voorbereid, maar minder afgeleid op pad. 

2FA
Inmiddels heeft hij ook een oplossing gevonden voor 2FA. “Er zijn verschillende applicaties te downloaden om de 2FA op je laptop te kunnen doen. Zo gebruik ik zelf G2FA. Maar KeePassXC is ook een goede optie.” Ook voor de studentenkaart heeft Victor een offline truckje: “Ik draag een A4-print van mijn bewijs van inschrijving, opgeplooid in mijn portemonnee, bij me op de UU.”

Hij zou graag zien dat de UU alternatieven aanbiedt. “Waarom is er geen optie om een fysieke studentenkaart te krijgen of 2FA via sms? Gelukkig bestaan er alternatieven, maar ik begrijp goed dat niet iedereen zo gek is om met een printje van bewijs van inschrijving op zak rond te gaan lopen.”

UU raadt 2FA op een apparaat af
Woordvoerder Iris Kruijen van de UU zegt te begrijpen dat studenten die bewust smartphone-vrij leven tegen drempels aanlopen. “Toch zijn de digitale studentenkaart en 2FA op dit moment de meest duurzame, veilige en studentvriendelijke optie voor het overgrote merendeel van onze studenten.”

2FA omzeilen door op een en dezelfde device in te loggen, ziet de UU als een risico. “We raden het gebruik van een authenticatie-extensie op dezelfde laptop als waarmee je inlogt sterk af, omdat dit de beveiliging van 2FA feitelijk simpelweg tenietdoet. Het tweede apparaat is juist de kern van de beveiliging.”

Een sms als tweede authenticatie valt ook niet in de smaak. Zo is “sms-verificatie aantoonbaar kwetsbaar voor aanvallen zoals SIM-swapping en onderschepping”, laat de woordvoerder weten.

Een fysieke studentenkaart komt er als het aan de UU ligt, niet. “Een fysieke kaart brengt logistieke uitdagingen met zich mee in de productie en uitgifte.” Daarnaast is een digitale kaart veel actueler, zegt ze: “Hij is direct intrekbaar en vrijwel onmogelijk te vervalsen, en daarmee in het algemeen de meest duurzame, veilige en studentvriendelijke optie.”

Omdat de UU studenten afraadt onveiligere alternatieven te gebruiken voor 2FA, is het misschien nog wel echt nodig om een smartphone op zak te houden. “Juist omdat de UU de gegevens van studenten en medewerkers serieus neemt, kiezen wij voor verificatiemethoden met een hoger beveiligingsniveau.”

De UU nodigt studenten die  “om welke reden dan ook niet met een smartphone willen of kunnen werken”, contact op te nemen met Studentenservice (via de balie, studentenservice@uu.nl of 030 253 7000) om te kijken of er eventueel maatwerk mogelijk is.

En Victor? Hij heeft zijn smartphone nog niet weggedaan. “Ik heb er een in een la liggen, om eens in de zoveel weken in te loggen op web-WhatsApp.” 

Challenge: Kun jij drie weken zonder smartphone?

Leven zonder smartphone. Foto Shutterstock, illustratie DUB

Micha, die een jaar zonder smartphone door het leven ging, heeft een tip voor alle studenten met een smartphone. “Ik zou iedereen aanraden om eens drie weken je smartphone weg te doen. Je gaat net wat anders in het leven staan. Je hebt meer ontmoetingen met mensen omdat je bijvoorbeeld even naar de weg moet vragen. Ook leert het je anders met je smartphone om te gaan. Je krijgt nieuwe patronen en ik gebruik mijn smartphone nu minder en hou meer tijd over voor mijn al het leuks in mijn leven.”

DUB zou graag in contact komen met studenten die deze challenge komend studiejaar aan willen gaan. Voor een verhaal willen we drie studenten volgen en hun ervaringen optekenen. Zie jij een dergelijke uitdaging wel zitten? Meld je bij Gwenda Knobel.

Dit verhaal verscheen op 11 juni 2026 op DUB en is speciaal voor de nieuwe studenten van de Universiteit Utrecht even terug op onze voorpagina. 

Login to comment

Reacties

We stellen prijs op relevante en respectvolle reacties. Reageren op DUB kan door in te loggen op de site. Dat kan door een DUB-account aan te maken of met je Solis-ID. Reacties die niet voldoen aan onze spelregels worden verwijderd. Lees eerst ons reactiebeleid voordat u reageert.

Ik leef sinds december met een dumbphone en herken veel argumenten die in het artikel worden opgenoemd. Echter is het argument van "ik wou dat ik zonder kan [...], maar ik heb het écht nodig" een kulargument, omdat overal een work around voor te vinden is. Als je het echt graag wil, het leven zonder telefoon, dan kan je het echt wel laten werken. Het enige nadeel is dat onze maatschappij is ingericht op het gebruik van een smartphone, waardoor het soms een beetje onhandig is om zonder smartphone te werken, maar dat maakt het niet ondenkbaar.

"Just because it isn't easy, doesn't mean that it is hard." - Imagine Dragons

Het belangrijkste vind ik dat de overstap naar een dumphone écht veel invloed heeft gehad op mijn (studie)leven. Ik merk dat ik mij veel beter kan concentreren en een stuk minder snel afgeleid ben.
Ook sta ik veel meer open voor spontane activiteiten en merk ik dat ik veel bewuster ben van mijn omgeving en daardoor routes sneller uit mijn hoofd ben gaan leren. Als ik met het OV reis schrijf ik de reisplanning gewoon op mijn hand, waardoor ik het ook niet kan vergeten als ik een dutje doe in de trein.

Het leven zonder smartphone heeft echt mijn thesis gered, omdat ik veel, heel veel langer achter elkaar kan concentreren en dingen kan produceren, in plaats van dat ik alleen maar YouTube shorts zit te consumeren dmv mijn telefoon.

Ik zit bij een studentenvereniging waar veel gewerkt wordt met behulp van telecommunicatie, met name WhatsApp, wat af en toe onhandig is. Echter tonen het bestuur en mijn vrienden hier begrip voor en communiceren we nu met sms. Met mensen van studie behoud ik contact met behulp van WhatsApp op mijn laptop, of ik zeg tegen ze: bel of sms me, want ik heb geen telefoon. Sommige mensen doen dit wel, sommige niet. Als ze het niet doen vind ik het hun probleem en hun verantwoordelijkheid.

Qua muziek vind ik het wel wat hebben, zo'n oude telefoon. Je hebt een bepaald scala aan liedjes gedownload, waar je naar kan luisteren en dat doe je toch minder snel. Hierdoor merk ik dat ik de liedjes díe ik luister toch meer waardeer. Als ik hele specifieke liedjes wil luisteren die ik niet op mijn telefoon heb, dan luister ik ze wel via Spotify op mijn laptop.

Echter ben ik het oneens met het argument "de UU stimuleert smartphonegebruik". Hoewel dit in de kern waar is, heeft de UU ook een alternatief voor 2FA, namelijk de Yubikey die gratis aan te vragen is via de de helpdesk. Je hoeft alleen te noemen dat je een dumbphone hebt ipv een smartphone en dan helpen de mensen achter de balie nog eens met de installatie ook. Het enige probleem met dit alternatief is dat bijna niemand ervan af weet en dat het niet aangemoedigd wordt door de UU, omdat een Yubikey ontzettend duur is.

Mocht u in contact willen komen, dan kan dat.

P.S. De aanschaf van een dumbphone is het overigens écht heel erg waard, niet in termen van tijd, moeite, e.d., maar door de aanschafkosten die ONGELOFELIJK veel lager zijn dan de aanschaf van een nieuwe smartphone. Als je een moderne dumbphone koopt (met 4g) dan kost dit ~€70-80,- in tegenstelling tot een goedkope smartphone van €500,- en gaat de batterij van een dumbphone makkelijk 5 dagen mee, in tegenstelling tot de 24 uur die een smartphone meegaat.

Als student krijg je niet meer gratis een yubikey.
Medewerkers kunnen alleen in uitzonderlijke gevallen een Yubikey via de UU krijgen.
Studenten kunnen zelf Yubikeys kopen via https://www.yubico.com/.
Let op: Om je 2FA in te stellen is specifiek de YubiKey 5 NFC of andere varianten van dit model vereist. Andere YubiKey modellen worden niet ondersteund.

bron:
https://manuals.uu.nl/manual/twee-factor-authenticatie-yubikey-instelle…

Ik heb zelf helemaal geen mobiele telefoon; nooit gehad ook. Bij voorkeur werk ik ook zonder laptop, maar dat is bij sommige cursussen lastig.
Ik hoef buiten alleen maar om me heen te kijken om te zien wat ik 'mis': eindeloos dralen op allerhande sociale media of in gesprekken met anderen.

Het contact met medestudenten mis ik wel, maar dat kan ook door de aard van de studie die ik volg komen. Maar in het studeren mis ik het allerminst. Wat Jasper zegt kun je een usb-sleutel verkrijgen om toch aan tweestapsverificatie te doen. Daarmee kom je toch een heel einde.

Trouwens, werkend achter een computer is het ook buitengewoon eenvoudig om het spoor bijster te raken door alle prikkels die je ontvangt (e-mails, blackboard/brightspace, enz).

2FA zonder smartfoon (opzettelijk misspeld, het apparaat brengt immers smart) is zeker mogelijk. Ook gewoon op de manier waarop de 2FA van de UU wordt aangeboden. Het is zelfs mogelijk om de 2FA op een oude Nokia te gebruiken. Er zijn de J2ME-applicaties Hotpants en TOTP ME, waarmee 2FA-codes gegenereerd kunnen worden. Deze applicaties werken op Nokia's waar J2ME-programma's op kunnen draaien. Dit zijn er best veel. Ik kan bevestigen dat op deze manier 2FA-codes verkrijgen werkt met in ieder geval de Nokia's 6151, 6233 en 2730c, die ik alledrie actief gebruik. Zo lang het 2G-netwerk nog niet is uitgeschakeld kan je nog best een hele hoop met die mobieltjes!
Kijken op de kaart, om te zien hoe je moet lopen, was tot voor kort ook nog mogelijk op sommige van die Nokia's. De J2ME-applicatie is nog steeds goed te vinden, maar de kaarten waar deze mee werkte zijn allemaal niet meer functioneel in de app. OpenStreetMap werkte vorig jaar nog, helaas hebben zij iets aangepast waardoor het nu niet meer kan.
Een treinreis plannen kan met alle Nokia's die het internet op kunnen. (Dat waren er meer dan je misschien denkt.) Bij Bevelgacom wordt gewerkt om deze telefoons weer nuttig te maken, door dus onder andere een reisplanner voor treinreizen, een overzicht van de actuele treinstoringen, en vertrektijden per station. Had ik het nieuws al genoemd? Ook dat kan bekeken worden vanaf zelfs een oude Nokia 7110 uit 1999. (Mits goed ingesteld en de sms-server van Bevelgacom het goed doet.)
Wat muziek betreft is het grootste struikelpunt voor mij het moeten kunnen luisteren van muziek per album. Dat is namelijk hoe ik altijd luister. Een apparaat vinden waarvan je zeker kan weten dat het degelijk is en dat dit kan, en niet te veel kost is tegenwoordig schier onmogelijk. En dan moet er ook nog mijn volledige muziekcollectie op passen van bijna 10GB groot! Gelukkig heb ik ook daar een oplossing op gevonden. De Nokia 2730c accepteert een geheugenkaartje van 16GB, waar mijn muziek dus op past. En deze Nokia kan zowaar muziek afspelen per album!

Zeker, het is lastig zonder smartfoon. Doch niet onmogelijk. Ik zie best vaak toch voorbij komen dat mensen hun smartfoon blijven gebruiken puur om iets wat wel degelijk ook op een oude Nokia (weer) kan. Het lastige is dat weinig mensen weten wat er allemaal mogelijk is met zo'n ding.

Advertentie