Medezeggenschap niet meegenomen

Faculteit Rebo wil Engelse Economiebachelor behouden

Introductie van PPE op UCU. Foto: DUB
De International Campus waar Economie is gehuisvest. Foto: Dub archief

In de kerstvakantie zijn de gemoederen nog niet bedaard binnen de faculteit Recht, Economie, Bestuur & Organisatie (Rebo). In december maakte het universiteitsbestuur bekend dat het de Engelstalige bacheloropleiding Economie per 2029 wil opheffen en alleen nog maar in het Nederlands gaat aanbieden.

Die boodschap kwam voor de economen als een complete verrassing. Het universiteitsbestuur had tot dat moment gezegd dat de huidige Engelstalige bacheloropleiding er een Nederlandse track bij zou krijgen. Maar in december bleek dat het College van Bestuur al in april 2025 met de vereniging van Nederlandse universiteiten (UNL) had afgesproken dat de Engelse track na een aantal jaar zou worden opgeheven en de bacheloropleiding volledig naar het Nederlands zou overgaan. 

Toekomst economie
Tijdens de faculteitsraadvergadering van Rebo van maandag 19 januari blijken raads- en bestuursleden nog steeds verbolgen. ‘Boosheid’ en ‘frustratie’ zijn vaak terugkerende woorden van de aanwezigen om hun emoties te omschrijven. 

Volgens personeelslid en econoom Coen Rigtering heerst er momenteel grote onrust op de werkvloer over de toekomst van de Economieopleiding. “Het stopzetten van ons Engelstalige programma raakt niet alleen de instroom, maar ook de doorstroom naar onze masterprogramma’s. Het snijdt daarmee diep in onze academische continuïteit en financiële zekerheid.” Hij maakt zich zorgen over de concurrentiepositie van de Utrechtse Economieopleiding ten opzichte van andere Nederlandse universiteiten die “hun Engelstalige opleiding in economie of bedrijfseconomie wel mogen behouden”.

Personeelslid en econoom Sönke Matthewes benadrukt dat Economie en Bedrijfskunde internationaal georiënteerde disciplines zijn. Hij vreest dat het overstappen naar het Nederlands de Utrechtse Economieopleiding zal isoleren in de wetenschappelijke gemeenschap. “Studenten die een academische carrière ambiëren hebben Engels nodig: literatuur, conferenties en publicaties zijn bijna volledig Engelstalig.

"Ook buiten de academische wereld zijn economie en bedrijfskunde Engelstalige vakgebieden. In internationale organisaties, multinationals, finance, trade en consultancy werken economen elke dag met Engelstalige concepten en documenten. Als we volledig naar het Nederlands overgaan, wordt onze opleiding minder aantrekkelijk voor studenten, ook voor Nederlandse studenten.” 

Hetzelfde geldt volgens de econoom voor medewerkers. Matthewes komt uit Duitsland en is naar Utrecht gekomen, omdat “de economieopleiding expliciet internationaal georiënteerd is met Engelstalig onderwijs als belangrijk onderdeel daarvan. Als we daarvan afstappen, raken we niet alleen studenten kwijt, maar raakt dit ook de academische positie van USE omdat we minder aantrekkelijk worden voor internationaal talent. Kortom, het is geen verstandig besluit en daarom hopen wij als raad dat dit niet doorgaat.” 

Openbaar maken notulen  
De vragen die de raadsleden tijdens de vergadering stellen, zijn feitelijk vooral gericht aan het College van Bestuur (CvB). “Wij beseffen ten volle dat we hier praten met het departementsbestuur en faculteitsbestuur van Rebo, maar dat jullie in beperkte mate invloed hebben gehad op deze beslissing”, aldus de voorzitter van de faculteitsraad Stefanie Beyens “Deze beslissing komt vanuit het CvB.” 

De faculteitsraad legt zich niet neer bij het opheffen van de Engelse track en stuurde voor de vergadering een brief naar het CvB met het verzoek om de notulen openbaar te maken van de gesprekken met de andere universiteiten die leidden tot deze beslissing. Beyens zegt: “We willen graag weten wat daar is gebeurd en waarom.” Maar ook waarom het Utrechtse CvB de beslissing geheimhield. “April is echt een tijd geleden en we zijn pas in december op de hoogte gesteld van het feit dat dit zou gebeuren. Waarom heeft dit zo lang geduurd?” 

Onbegrip over CvB 
Rebo-decaan Elaine Mak begrijpt de vragen die de raad heeft voor het CvB. Zij is gefrustreerd over het feit dat het Rebo-bestuur afspraken heeft gemaakt met het CvB over de Nederlandse en Engelse track, terwijl het universiteitsbestuur toen al wist dat de Engelstalige track na een aantal jaren weer zou stoppen. 

“Vanuit mijn functie als bestuurder, en ook een klein beetje persoonlijk, is er nog veel boosheid over de manier waarop het college met onze faculteit is omgegaan”, zegt Mak. “Ik vind het vanuit bestuurlijk perspectief eerlijk gezegd onbegrijpelijk dat dit op die manier kan gaan. Dat zal in gesprekken met het college aan de orde komen. Ik heb aangegeven dat het belangrijk is dat het college aandacht ervoor heeft dat ons vertrouwen is geschonden.” 

De raadsleden vragen zich af of het universiteitsbestuur zonder inspraak van de medezeggenschap deze afspraak met de andere universiteiten had mogen maken. Ze wil hiervoor buiten de UU juridisch advies inwinnen. Het faculteitsbestuur gaat akkoord en belooft hiervoor geld uit te trekken. Hoewel het faculteitsbestuur het besluit van het CvB nog wilt afwenden, voert het deze week al wel gesprekken over een financieel compensatiepakket dat het CvB uit solidariteit aan Economie wil aanbieden. 

Universiteitsraad
Op de publieke tribune zitten een aantal Universiteitsraadsleden en de voorzitter van de Universiteitsraad Wim de Smidt. Wordt dit onderwerp besproken in de Universiteitsraad vraagt het faculteitsraad. De Smidt vertelt dat ook de U-raad vlak voor de kerstvakantie overvallen werd door het nieuws. De U-raadsleden hebben maandag onderling hierover gesproken en zal in de vergadering met het CvB op 23 februari vragen stellen over hoe het kan dat zij door het CvB verkeerd zijn geïnformeerd. Want ook de U-raad dacht dat er twee tracks zouden komen voor Economie. 

Daarnaast zegt De Smidt dat de U-raad vindt dat het CvB hen had moeten consulteren over de plannen. “De besluitvorming heeft plaatsgevonden in UNL-verband. Wij vinden het daarom ook een aangelegenheid van de Universiteitsraad.” 

Bevoegd van UNL 
Studentlid en Rechtenstudent Bas Cornelissen van Vuur kan moeilijk begrijpen hoe zo’n grote beslissing als het opheffen van een opleiding kan worden genomen in UNL-verband.  “Welke legitimiteit heeft UNL om zulke beslissingen te nemen? We hebben een medezeggenschapsorgaan en de Universiteitsraad wordt niet geraadpleegd op het moment dat deze worden genomen. Ik probeer echt te begrijpen hoe dat kan.” 

Ook Mak heeft die vraag. “De bevoegdheid tot het stoppen van opleidingen ligt bij de faculteiten en de medezeggenschap. In het externe juridische advies zou ik deze vraag willen opnemen.” De decaan hoopt niet de juridische weg te hoeven bewandelen, maar door in gesprekken met het CvB de opheffing van de Engelse economieopleiding af te kunnen wenden. “Juridische procedures kosten veel tijd en geld en het zet ons tegenover elkaar. Het is belangrijk om er via gesprekken uit te komen.”

Login to comment

Reacties

We stellen prijs op relevante en respectvolle reacties. Reageren op DUB kan door in te loggen op de site. Dat kan door een DUB-account aan te maken of met je Solis-ID. Reacties die niet voldoen aan onze spelregels worden verwijderd. Lees eerst ons reactiebeleid voordat u reageert.

Advertentie