Melden van overlast noodzakelijk
IBB-bewoners zien onveiligheid toenemen
Dat bewonersapp van de IBB stroomde de afgelopen tijd vol met berichten van studenten die te maken hebben gehad met overlast. Vorige week werd er zelfs een aparte groepsapp aangemaakt voor alle studenten die hun verhaal daarover kwijt willen of anderen willen waarschuwen.
Volgens Britt en Raf van het woonbestuur is er een duidelijke stijging te zien van het aantal incidenten, die ook nog eens steeds ernstiger worden. “De sfeer wordt vijandiger.”
Vrouwen worden geïntimideerd, ruiten van woningen sneuvelen om de haverklap en er wordt vaker ingebroken. Een beveiligingscamera die door bewoners was opgehangen, legde vast hoe mensen probeerden deuren te forceren. Deze beelden werden in de app gedeeld.
Wie de overlastgevers en inbrekers zijn, is lang niet altijd duidelijk. Maar het zijn zeker niet alleen maar rondhangende jongeren uit omliggende wijken die ervoor zorgen dat bewoners zich onveilig voelen. Britt: “De enge verhalen gaan juist over groepen volwassen mannen die hier op het complex rondhangen.”
Wijkbericht verstuurd
Voor de gemeente Utrecht was de recente toename van het aantal meldingen aanleiding om in actie te komen. De politie, het jongerenwerk en het gemeentelijke team Straatintimidatie zijn gevraagd de situatie op het complex met zo’n 1300 bewoners in de gaten te houden. Er zal ook vaker gesurveilleerd worden.
Daarnaast ontvingen alle huizen een wijkbericht waarin studenten wordt opgeroepen om incidenten snel te melden bij de gemeente of de politie. In een mail van de SSH aan de IBB-bewoners wordt eveneens gewezen op het belang hiervan. “We merken helaas dat incidenten regelmatig niet, of pas veel later worden gemeld. Juist een snelle melding helpt politie en handhaving om direct in actie te komen”, schrijft de studentenhuisvester.
Ook het woonbestuur raadt studenten aan incidenten van overlast te melden. Volgens bestuursleden Britt en Raf gebeurt dat al steeds vaker. Britt: “De drempel om in actie te komen wordt duidelijk lager. Bewoners vinden dat er echt wat moet gebeuren.”
Foto DUB / Annemijn Groeneveld
Bekende overlastplek
De twee zijn blij met de aandacht die er nu is voor de onveiligheid die bewoners ervaren. Zij wijzen erop dat de onveilige situatie op het IBB zeker niet nieuw is. Vooral vrouwelijke bewoners voelen zich al jaren niet prettig als ze via het tunneltje tussen Sterrenwijk en de IBB naar huis fietsen. Veel huizen maken onderling afspraken om ervoor te zorgen dat iedereen ’s nachts veilig thuis komt. De fractie van JA21 stelde deze week raadsvragen waarom de gemeente Utrecht nu pas in actie komt.
Volgens de politie is de IBB inderdaad “een bekende overlastplek”. Maar die kwalificatie wil de SSH zeker niet overnemen. De huisvester erkent dat er de afgelopen tijd een toename is van de overlast, maar ontving eerder geen directe meldingen van bewoners van bedreigingen of intimidatie. Ook de gemeente plaatst de incidenten vooral in het licht van de zomerse periode waarin er in de hele stad meer problemen zijn.
Britt en Raf hopen in ieder geval dat alle aandacht tot effectieve maatregelen gaat leiden. Zij zien dat de recente gebeurtenissen grote impact hebben op het leven op het complex. Bewoners durven op verschillende plekken niet meer buiten te zitten of op late uren naar buiten te gaan. Een enkeling overweegt zelfs te verhuizen vanwege de overlast.
Raf: “Het zou hier voor iedereen een veilige plek moeten zijn waar je onbezorgd kunt besluiten om bij een vriend aan de andere kant van het complex een biertje te gaan drinken en om ’s nachts weer terug naar je kamer te waggelen. Het is doodzonde dat dat nu niet kan.”
Reacties
We stellen prijs op relevante en respectvolle reacties. Reageren op DUB kan door in te loggen op de site. Dat kan door een DUB-account aan te maken of met je Solis-ID. Reacties die niet voldoen aan onze spelregels worden verwijderd. Lees eerst ons reactiebeleid voordat u reageert.