De Uithof even wielermekka voor studenten

De Cambridgelaan ligt er doorgaans verlaten bij. Hooguit spoedteen enkele student zich door de regen naar het enorme wooncomplexaan de rand van De Uithof. Zaterdag zullen zich hier evenwel anderetaferelen afspelen. Het aangezicht zal dan worden bepaald doordranghekken, een EHBO-post, start- en finishvlag en niet in delaatste plaats: een voortrazend peloton. In vier categorieen (herenmet en zonder KNWU-licentie en dames met en zonder KNWU-licentie)wordt om een titel gestreden. Wie mag zich een jaar lang de bestewielrennende student van Nederland noemen?

Het is alweer vijf jaar geleden dat het NSK voor de laatste keerin Utrecht werd georganiseerd, destijds door de Utrechtse StudentenWielerfederatie (de voorloper van Domrenner) en de UtrechtseStudenten Schaatsvereniging Softijs. Anno 2001 houden Geert Scholma(natuurkunde), Joram Dees (journalistiek), Thijs Heus(natuurkunde), Folkwin Hulshof (geneeskunde), Ralph Meijer(afgestudeerd HTS'er) en Lexan Pieterse (geschiedenis) zich namensDomrenner bezig met de organisatie van het kampioenschap. Een dikkeordner is de stille getuige van een jaar voorbereiding op hetevenement. We hebben met talloze instanties overleg moeten voerenom dit NSK te kunnen organiseren, verklaart Ralph Meijer de omvangvan de map. De gemeente, de universiteit, de KNWU, politie,sponsoren: er komt geen eind aan.

Verkeersdrempel

De eerste hobbel die genomen moest worden, was gelijk eenobstakel van jewelste. Waar het parcours in de vorige editie liepover de Heidelberglaan- Weg tot deWetenschap-Sorbonnelaan-Toulouselaan-Bolognalaan, moet deorganisatie het deze editie stellen met een beduidend korterrondje. Om het oude parcours te handhaven, zouden de GVU-bussen deHeidelberglaan moeten mijden en via de Leuvenlaan richting het UMCrijden, zegt Meijer. Maar de bocht aan het begin van de Leuvenlaanis te krap voor de bussen. En dus kunnen we niet fietsen op deHeidelberglaan.

Een streep door de rekening van het organiserende zestal. Erwerd gekozen voor een alternatief: start op de Cambridgelaan, envia de Helsinkilaan, Toulouselaan en Bolognalaan weer terug op deCambridgelaan. Een rondje van 1850 meter, in plaats van detweeenhalve kilometer van het vorige parcours. Meijer: Dit parcoursis niet onze eerste keus. Het is kleiner en is minder gevarieerd.En we komen niet echt De Uithof in. Daardoor is er wat minderambiance, al is het nieuwe traject organisatorisch natuurlijk weleen stuk makkelijker te behappen. De Cambridgelaan, waar de meetwordt getrokken, stelt de organisatie voor nog een probleem.Halverwege ligt een fraaie verkeersdrempel, iets waar wielrennersbepaald niet dol op zijn. We moeten dus nog uitzoeken waar definish precies komt, want je kunt een peloton in de eindsprintonmogelijk over zon drempel sturen. Dat is vragen omvalpartijen.

Favorieten

Ralph Meijer zal zelf niet op de racefiets stappen tijdens hetNSK, in tegenstelling tot vier van zijn organiserende collegas. In1996 was hij wel van de partij. Het was zijn eerste echtewedstrijd. De reglementen verbieden Meijer voortaan deelname. Jemag nog meedoen tot een jaar na je afstuderen, en dat is bij mijnet voorbij, zegt de afgestudeerde HTSer IndustrieleAutomatisering. Jammer, want ik had graag nog een keer meegedaan inmijn eigen stad. Maar regels zijn regels, daar heb ik me bij neerte leggen. Meijer nam in ieder geval in stijl afscheid van zijnwielerbestaan als student. Tijdens het NSK ploegentijdrit in juniprolongeerde hij de titel met mede-Domrenners geneeskundestudentSander Smits, natuurkundestudent Joost Hectors en rechtenstudentMartin Diaz.

Het NSK heeft een reputatie hoog te houden als het gaat omdeelname van (potentiele) toprenners. De huidige beroepsrennerRemco van de Ven (Bankgiroloterij) gaf al eens acte de presence ophet NSK, evenals Arno Wallaard, die in juni nog Nederlands kampioenwerd bij de neo-amateurs. In de regel rijden er altijd topamateursmee op het NSK, weet Meijer. Het veld bij de dames is in iedergeval goed bezet met meer dan tien deelneemsters van het afgelopenNK. Bij de heren is het even afwachten: door de MKZ-crisis zijn inhet voorjaar veel klassiekers afgelast en naar het najaarverplaatst. Zo zijn er zaterdag twee klassiekers elders in het landen dat kan ons nog parten gaan spelen. Favorieten zijn in de ogenvan Meijer op voorhand moeilijk aan te wijzen, maar als het gaat omde kansen van universiteitsstudenten wijst hij mede-Domrenner GeertScholma en Frank van Rooyen aan. Scholma kan in goede doen hogeogen gaan gooien en Frank van Rooyen heeft al een paar keer op hetpodium gestaan tijdens het NSK.

Meijer en zijn collega-organisatoren zien het NSK met vertrouwentegemoet, al weten ze dat een dergelijk evenement zelden vlekkeloosverloopt. Je kunt alles zo goed organiseren, maar de praktijk wijstvaak uit dat er toch dingen mis gaan. Maar als de deelnemers nietmerken dat er iets fout is gegaan, is de dag voor ons geslaagd. Hetomvangrijke draaiboek vermeldt aan het einde van de dag een Chineesbuffet. Het NSK is een serieus kampioenschap, maar daarna moet hetwel een gezellige boel worden, zegt Meijer. Het blijven natuurlijkstudenten.

De start- en finishstreep van het NSK wielrennen2001 ligt op de Cambridgelaan. Om 11.00 uur gaan de heren zonderKNWU-licentie van start voor een wedstrijd over 60 kilometer.Vervolgens worden om 12.45 uur de dames met licentie weggeschotenvoor een wedstrijd over 50 kilometer, een minuut later gevolgd doorde dames zonder licentie. De apotheose wordt gevormd door de herenmet licentie, die om 14.15 uur van start gaan voor hun wedstrijdover 80 kilometer.