Het verband tussen pil en bloedstolling

Veneuze trombose een bloedstolselprop in een beenader die debloeddoorstroming belemmert waardoor het been niet goedfunctioneert treft drie op de tienduizend jonge vrouwen inNederland die de tweedegeneratie-anticonceptiepil slikken. Vrouwendie echter de derdegeneratiepil slikken, met een iets anderehormoonsamenstelling, hebben een kans van 4 tot 6 op de tienduizendom trombose te ontwikkelen. Bij de nieuwe pil is het risico dus 1,7maal zo hoog. Epidemiologe Jeanet Kemmeren van het Julius Centrumkwam tot deze conclusie na een statistische analyse van onderlingtegenstrijdige gegevens uit wetenschappelijke publicaties. Zijadviseert vrouwen die net beginnen met de pil dan ook om voor detweedegeneratiepil te kiezen. "Waarom zou je het risico nemen alser een alternatief beschikbaar is?"

Maar de derdegeneratiepil (3G) kan ook enkele voordelen hebben.Sommige vrouwen die bij gebruik van de tweedegeneratiepil (2G) lastkrijgen van acne of gewichtstoename, hebben daar minder last vanbij een 3G-pil. Bovendien kan een 2G-pil leiden tot een verhoogdcholesterolgehalte, terwijl de 3G-pil juist een dalingveroorzaakt.

Over de oorzaak van de trombose deed Kemmeren een verassendeontdekking. Het verschil in samenstelling tussen de beide typepillen schuilt in een progestageen hormoon, daarom dacht men datdie stof de oorzaak van de trombose zou zijn. Maar Kemmerenontdekte in een onderzoek waaraan 85 vrouwen deelnamen, dat bijdeelneemsters die alleen het progestageen kregen, de bloedstollingen dus de kans op een trombose niet veranderde. Wanneer echter hetoestrogeen, het andere ingredint van de pil, aan de progestagenenwerd toegevoegd, raakte het stollingsmechanisme wel ontregeld. Bijde 3G-pil was deze verstoring sterker dan bij de 2G-pil. Kennelijkis het oestrogeen toch niet zo onschuldig. Kemmeren: "De combinatievan oestrogeen en het progestageen veroorzaakt waarschijnlijk detrombose doordat het 3G-progestageen de trombosewerking van hetoestrogeen minder remt dan het 2G-progestageen. Maar hoe datprecies komt, weten we nog niet."

Rinze Benedictus