Met de locals Queens Day doorgronden: 'Krijg ik die wc voor vijftig eurocent?'

Met de locals Queens Day doorgronden: 'Krijg ik die wc voorvijftig eurocent?'

Op 30 april om drie uur in de middag zit een groep buitenlandsestudenten onderuitgezakt op de bank Jenny Jones te kijken. Sommigenzijn nog aan de wijn of het bier, anderen zweren deze middag bijkoffie. Hoewel de vrijmarkt voor de deur alweer in volle gang is,krijgen de studenten van Koninginnedag zelf niet zoveel mee. Maarhet feest de nacht ervoor is aan de Amerikaanse Chiara, de DeenseJamilla en Engelse Alex zeker niet voorbij gegaan.

In de 'Exchangeguide' voor buitenlandse studenten wordtKoninginnedag ofwel Queen's Day - warm aanbevolen als 'perhaps thebest day in Holland all year. If youre in the country for QueensDay, consider yourself lucky, go out and party!' De buitenlandsestudenten gaan allemaal de straat op en er zijn er veel diejaarlijks terugkeren om het feest weer mee te maken. "Ik had nognooit van Koninginnedag gehoord voor ik hier kwam, maar ik hoordewel dat je dat niet moest missen", zegt Chiara, gehuld in eenoranje Detroitshirt. "Het is echt geweldig. Amerikanen zijnallemaal gek op koningshuizen, omdat we dat natuurlijk zelf niethebben. Het lijkt zo makkelijk om blij te zijn om de verjaardag vande koningin. Het is toch de verjaardag van Queen Mom ofzoiets?"

Ook voor Alex en Jamilla, die in hun eigen land de monarchiegewend zijn, is het fenomeen Koninginnedag uitzonderlijk. Alex:"Bij ons zou zon feest niet kunnen en zeker niet dezelfde reactieopleveren. De monarchie is in Engeland niet meer zo populair naalle schandalen. En het feestje dat er nu rond onze koningin wordtgevierd, is heel anders. Niet door de mensen zelf georganiseerd,meer van bovenaf." Volgens Jamilla lijkt het feest in de verte watop de Dag van de Arbeid in Denemarken dat op 1 mei valt. "Datvieren jullie helemaal niet, h? Ook wel begrijpelijk als jedaarvoor net een nacht heb doorgehaald."

Maar wat is nu precies voor hen de lol aan dit toch typischNederlandse feest? Chiara: "Het leuke is dat ik normaal eigenlijkalleen in kroegen kom waar andere buitenlanders komen, maar nu zijnwe echt uitgegaan tussen de locals." Voor Jamilla is het vooral detraditie. "Het is lekker ouderwets en goed druk." Alex: "And ofcourse there is lots of beer"

Bloot

Tijd om gehuld in oranje en getooid met gouden kroontjes devrijmarkt op te gaan. Chiara haakt meteen af. "Ik ga zo naarAntwerpen. Daar is vanavond een Dance-event waar ook een band uitDetroit optreedt. Dat wordt dus weer een nacht niet slapen..." Opde vrijmarkt zijn de buitenlanders niet buitengewoon genteresseerdin alle kraampjes, ze kijken vooral naar wat andere mensen doen.Vooral de ludieke optredens op straat lijken noch te begrijpen nochinteressant voor hen. Zoals een optreden van Reter P. de Vries enhet Maximamysterie - een verklede koningin in een bovenhuis dievoor twintig eurocent naar je zwaait. Of sjoelen met kans eennegerzoen in je gezicht te krijgen of een jongen die komt vragen ofze voor vijftig eurocent open en bloot op een chemisch toiletwillen plassen. "Krijg ik die wc voor vijftig eurocent of moet ikerop gaan zitten?" vraagt Alex voor de zekerheid.

Halverwege de vrijmarkt stuiten ze op twee andere buitenlandsestudenten. Lisa uit Australi en Owen uit de States hebben het feestoptimaal door. Ze hebben op het gezicht een rood, wit, blauwe vlaggeschilderd en proberen of ze dat ook niet bij anderen mogen doen.Voor wat geld uiteraard, want niks voor niks op Koninginnedag.Lisa: "Ik ben helemaal in de stemming. Gisteren heb ik ook alleensinaasappelsap gedronken. Ja, wel gemixt met wodka natuurlijk. Ikwas al vroeg begonnen met drinken, dus om vier uur s nachts kon ikecht niet meer. Wel zonde dat ik daardoor de rest niet helemaalmeemaak."

Als de vrijmarkt om een uur of zes op haar einde loopt, gaan debuitenlanders in groepjes nog wat eten of meteen door naar huis.Jamilla: "Ik ga lekker op de bank televisie kijken. Vanavond AllyMcBeal en Sex in the City, dus dat was het wel wat betreftKoninginnedag."

Christie Hofmeester