Ome Cor's Show Duo: We zijn niet echt intellectueel hoor

Hoewel het aan de act van het Show Duo misschien niet direct afte lezen is, hebben Ome Cor (Joris Linssen) en Lex de Lange (Fedorvan Rossem) allebei in Utrecht gestudeerd. Linssen (35) rondde in1991 Latijns Amerika studies af en Van Rossem (33) studeerdetheater-, film en televisiewetenschappen. Linssen: "Maar we zijnniet echt intellectueel, hoor." Na zijn studie besloot Linssenjournalist te worden. "Ik schreef voor vakbladen, maar dat was zoeenzamig en saai thuis achter de computer. Toen zocht ik het in detelevisiejournalistiek. Eerst bij de stadsomroep, later AT5 en nude NCRV als verslaggever. Vanaf 2 november ben ik bijvoorbeeld tezien als de nieuwe taxichauffeur in het programma 'Taxi'."

In zijn studietijd heeft Linssen altijd in bandjes gespeeld. Hijspeelde punk en grunge, maar luisterde stiekem ook graag naarmuziek van Andre Hazes. "Je kunt het je soms niet meer voorstellen,maar toen was Andre Hazes nog echt fout. Studenten van nu zijnminder elitair. Toen wij begonnen waren smartlappen echt gewaagd.Nu vinden studenten het leuk of camp, zoals ze het songfestivalleuk kunnen vinden. Ze hebben geen moeite meer met desupermarktcultuur."

Het allereerste optreden van Ome Cors Show Duo was in een flatop het IBB. "Voor Lex erbij kwam, deed ik de show met Wout Beima.Deze doctorandus in de musicologie was na zijn afstuderen zoals zovelen op het IBB blijven hangen. Op een huisfeest zongen we voor degrap smartlappen, begeleid door het orgeltje van een van zijnhuisgenoten. Dat was op 5 oktober 1991."

Tien jaar later heeft het Show Duo talloze optredens op feesten,partijen, in kroegen en grote shows neergezet, onder andere tweekeer een avondvullend programma op Lowlands. En nu eenschouwburgtournee. De Ome Cors Fiesta Gala Show verschiltinhoudelijk niet veel van de shows op Lowlands. De succesformulevan dansende vrouwen, gastoptredens, melige sketches en bekendenummers als 'Castor, Mijn Trouwe Herdershond', 'Domme Casanova' en'Salaam Lombok' (die nu op single is uitgebracht om Ome Cor de top40 in te helpen) werken ook in de schouwburg. Al bij hettraditionele intro 'Ome Cor, dat is gezelligheid!' staat hetpubliek op en zingt mee. Linssen: "Kroegen en festivals zijn eengoede leerschool geweest. Ik weet hoe ik de aandacht moetvasthouden. Alleen valt in de schouwburg iedere fout of vertragingop. Maar het is geweldig om mensen in polonaise en meeklappend inde schouwburg te zien. Dat gebeurt niet iedere dag."

Hoewel het publiek groter geworden, is het volgens Linssen nietvan samenstelling veranderd. "We hebben een breed publiek. In deschouwburg zag je een kleine grijze golf, wat abonnementenmensen,maar ook veel alternatief publiek en studenten." Juist om ditgemleerde publiek is het Linssen te doen. "Wij doen gewoon onsding. Studenten vinden een lied vaak grappig, terwijl de wijk C-erseen traantje wegpinken."

Tot zijn plezier werkt de anti-intellectuele show zo goed dathij door mensen soms voor een echte volkse jongen wordt aangezien."Wij traden een keer op bij een vreselijk chique diner dansant.Varkens met appels in de mond, dat werk. Voor ons hadden zefrikadellen en kroketten in huis gehaald. Toen we klaar waren metoptreden, kwam de dochter van de vrouw des huizes ons even gedagzeggen, waarop haar moeder ingreep: 'Chantal, je gaat toch niet metdat plebs om!' Voor haar waren wij echt het laagste van hetlaagste, namelijk artiesten."


Studentikoos

Jacco Hupkens, student algemene letteren:

"Ik heb Ome Cor op Lowlands gezien en ik vind het grappig, maaralleen als parodie. Entertainment met een knipoog. De poster van deFiesta Gala Show met Ome Cor als toreador alleen al is grappiggenoeg om je geld aan uit te geven."

Wouter Swierstra, student wiskunde:

"Ome Cor? Dat is gezelligheid! Behalve zijn optredens ben ik ookerg te spreken over de columns die hij altijd in de daklozenkrant'Straatnieuws' schrijft. Toch houd ik altijd wel een dubbel gevoelbij Ome Cor. Aan de ene kant weet hij een mooie show neer tezetten, aan de andere kant vind ik het allemaal wel een beetjekitsch. Maar ik begrijp waarom sommige mensen helemaal gek van hemzijn, want hij is een echte vakman."

Jeroen Disch, oud-student Hogeschool voor de Kunsten enfan van het eerste uur:

"De eerste keer dat ik Ome Cor zag was hij pas net begonnen. Hijtrad toevallig op bij mijn toenmalige studentenvereniging Biton.Toen konden ze hem nog betalen, ja. Tijdens dat eerste optredenkwam er ook een legertje echte fans. Via hen ben ik meteen lidgeworden van de fanclub. Daarvoor krijg je vier keer per jaar de'Benidormbode', met daarin allerlei nieuwtjes zoals het bier van deweek en welke familie nu weer lid is geworden van de fanclub.Heerlijk knullig. Het hoogtepunt niet moeilijk, want het was ook deenige activiteit is de jaarlijkse fanclubdag op Biton. Daar staande honderd veelal echte Utrechtse fanclubleden dan samen met destudenten van Biton. Dat zijn altijd geweldige avonden.

"Later ben ik trouwens ook nog een keer gevraagd via de fanclubom op een cd van hem mee te zingen. Het moest een soort zogenaamdelive-cd worden met een cafeachtige sfeer. Dus moesten wij met tienman een beetje meezingen, roezemoezen en glazen bier tegen elkaarslaan.

"Ik heb een tijd gehad dat ik bijna alle optredens afliep. Eenkeer kwam hij in Maastricht, maar toen kon ik zelf niet en gingmijn moeder voor mij in de plaats. Zij verwarde Lex met Ome Cor wasen begon een heel verhaal tegen hem over mij. Heel genant, maargelukkig was ik daar dus niet bij.

"Ome Cor is goed omdat het trekjes heeft van camp, maar het datniet is. Daarvoor heeft hij teveel echte fans die hem waarderen endaarvoor kan hij ook te goed zingen. Hij is toch ook welstudentikoos, vind ik, meer als parodie. Het enige waar hij voormoet oppassen is dat het niet te gelikt word. Ik ben bijvoorbeeldniet in de schouwburg gaan kijken, omdat ik vind dat hij opbruiloften en partijen moet optreden en niet op De Parade of in deschouwburg."

Frank Schuemie, student algemene letteren:

"Ik heb hem op Biton gezien en vind hem waarachtig een held. OmeCor heeft mijn leven veranderd. Bovendien heb ik hem tijdens hetomkleden een keer in zijn boxershort gezien en sindsdien vind ikhem helemaal geweldig. En ik heb een keer een bakje borrelnootjesleeggegeten dat hij had laten staan. Toen vertelde ik iedereen diehet maar wilde horen dat ik de noten van Ome Cor in mijn mond hadgehad."

Marga Veldhuizen, studente psychologie:

"Ik heb hem al vier keer zien optreden en ik vind het iederekeer leuker. Vreemd, want eigenlijk houd ik helemaal niet van ditNederlandse huilgedoe. Het valt me wel op dat Ome Cor maar een heelklein mannetje is, maar dat hij op het podium toch zo grootlijkt."

Morten Arstad, (tijdelijk gestopte) studentgeneeskunde:

"Ome Cor is leuk, hij brengt mensen bij elkaar en laat hen hetdagelijks leven vergeten. Hij schept een sfeer, een stemming vanverbondenheid en gezelligheid waardoor je vanzelf gaat meezingenook al gaan zijn smartlappen je op een gegeven moment een beetjevervelen. Eigenlijk ben ik geen Ome-Cor-life-styler.

Christie Hofmeester

Homepage Ome Cor's Show Duo: http://www.omecor.nl/