Studentgeleding vangt bot
Minimaal een 4 blijft eis voor herkansing

Geef studenten ook recht op een herkansingsmogelijkheid als ze bij een eerste poging een zware onvoldoende scoren. Met die oproep kwam de studentgeleding van de Universiteitsraad eerder dit jaar. Een nota met die strekking werd kracht bijgezet door een petitie die in twee weken tijd door bijna 2400 studenten werd ondertekend.
Tijdens een raadsvergadering bleek eind vorige maand dat het verzoek niet wordt gehonoreerd. Na overleg met de vicedecanen van de faculteiten houdt het UU-bestuur vast aan het minimumcijfer. Volgens rector Wilco Hazeleger zorgt deze afspraak ervoor dat de werkdruk van docenten binnen de perken blijft.
Nog belangrijker vindt hij dat de regel aansluit bij het Utrechtse onderwijsmodel dat uitgaat van persoonlijk en activerend onderwijs. Een uitgangspunt dat volgens hem door alle faculteiten wordt onderschreven.
Daarbij hoort dat alleen studenten die de stof voldoende beheersen aanspraak maken op een herkansingsmogelijkheid, meent Hazeleger. Niet voor niets spreekt de UU zelf over een ‘reparatieregeling’ in plaats van een ‘herkansingsregeling’. “We willen niet één afrekenmoment, maar onderwijs waarbij docenten feedback geven en studenten meenemen in het leerproces.”
Toch discussie
Studentraadslid Lieke Fokker toonde zich in de vergadering teleurgesteld over deze opstelling. Volgens haar deed het UU-bestuur bovendien onterecht voorkomen of alle faculteiten op één lijn zitten. De faculteit Sociale Wetenschappen was volgens haar een voorstander van het loslaten van de minimumeis.
Rector Hazeleger erkende dat er discussie was geweest onder de vicedecanen, maar dat alle faculteiten zich uiteindelijk achter het huidige beleid hebben geschaard.
Vicedecaan Irene Klugkist laat aan DUB weten dat studenten van de faculteit Sociale Wetenschappen geregeld aangeven dat de ‘minimale 4-regel’ tot stress leidt. Verschillende leden van de Board of Studies zijn daarom voorstander van het aanpassen van het beleid. Dat was voor haar aanleiding om “het gesprek hierover aan te gaan” met haar collega’s. “Daar bleek dat de vicedecanen van de andere faculteiten deze reparatieregeling steunen en willen behouden.”
Twee toezeggingen
Hazeleger toonde zich in de vergadering met de U-raad wel bereid om te voldoen aan het verzoek van Fokker om onderzoek te laten doen naar de rendementscijfers bij vakken en naar de slagingscijfers bij eerste pogingen. “Jullie hebben gelijk dat het wel wat meer evidence based kan.”
De rector zegde ook toe om in gesprek te gaan met de faculteiten Rebo en Geowetenschappen. Die hanteren als enige het beleid dat studenten bij een herkansing maximaal een 6 kunnen halen. Binnen de faculteit Rebo is dat al jarenlang een twistpunt. De opleidingscommissie pleitte er onlangs nog voor om af te stappen van het maximumcijfer.
“We streven naar harmonisatie en eenheid van beleid, dus het zou logisch zijn dat dat er op dit punt ook komt”, aldus Hazeleger.