Foto: DUB

UU minst internationale universiteit van Nederland

Body: 

Buitenlandse studenten kiezen steeds vaker voor een bachelor aan een Nederlandse universiteit, maar de masters blijven het populairst. Het totale aandeel internationale studenten aan universiteiten groeide van 17,5 naar 19,2 procent. De Universiteit Utrecht heeft het kleinste aandeel internationale studenten.

Read in English

Opnieuw is het aantal buitenlandse studenten in het Nederlandse hoger onderwijs toegenomen. Op de kop af 85.955 internationals uit 170 landen volgen dit collegejaar een volledige studie. Dat is 11,5 procent van alle ingeschreven studenten, meldt internationaliseringsorganisatie Nuffic op basis van de definitieve inschrijvingscijfers. Vorig studiejaar was dat nog 10,5 procent.

Italianen halen Chinezen in
De meeste internationals komen uit Duitsland (22.584). Maar de Italianen (4.814) vinden ook steeds vaker hun weg naar de Nederlandse collegebanken. Dit jaar hebben zij de Chinezen (4.547) ingehaald, en daarmee staan ze op de tweede plaats.

Italianen trekken sowieso steeds vaker de grens over om elders te studenten, zegt Nuffic-woordvoerder Anne Lutgerink. “Dat komt deels door de slechte economische situatie daar.” Aan de andere kant vlakt het aantal Chinese studenten in het Westen al langer af. Volgens Nuffic investeert de Chinese overheid meer in eigen onderwijs en kiezen de studenten bovendien steeds vaker voor opleidingen elders in Azië. Ook zijn er ook minder Chinese studenten. Door de éénkindpolitiek van de overheid is het aantal leerlingen in het Chinese voortgezet onderwijs gedaald.

9,3 procent studenten UU international
De universiteit met verreweg de meeste internationals, zowel qua aantal als qua aandeel, is nog altijd die van Maastricht. Volgens Nuffic is het opvallend dat er steeds meer buitenlandse studenten naar de Universiteit Leiden, de Erasmus Universiteit, de Rijksuniversiteit Groningen en de Universiteit van Amsterdam gaan. Tien jaar geleden kwam niet meer dan 10 procent van hun studenten uit het buitenland. Nu is dat wel anders: aan de RUG ligt dat aandeel op 22,4 procent en aan de UvA en de EUR rond de 20 procent.

Ook de technische universiteiten in Delft, Twente, Eindhoven en Wageningen trekken veel buitenlandse studenten die er vooral een master volgen of promoveren. In Twente groeide het aandeel internationals het hardst: van 21,3 procent in 2016-2017 naar 26,8 procent dit studiejaar. Het totale aantal internationals aan de TU’s is de afgelopen tien jaar verviervoudigd.

Internationale studenten per universiteit
 AandeelAantal
Universiteit Maastricht53,7%9.227
Universiteit van Twente26,8%2.860
Rijksuniversiteit Groningen22,4%6.969
TU Delft21,7%5.324
Wageningen Universiteit20,8%2.481
Universiteit van Amsterdam20,6%7.016
Erasmus Universiteit Rotterdam19,8%5.329
Tilburg University15,5%2.446
Universiteit Leiden15,3%4.439
TU Eindhoven13,3%1.588
Vrije Universiteit Amsterdam12,0%2.952
Radboud Universiteit Nijmegen11,0%2.384
Universiteit Utrecht9,3%2.954

Aantal internationale UU-studenten ruim verdubbeld
De Universiteit Utrecht is de minst internationale universiteit van Nederland. Aan de UU is het aandeel internationale studenten met 9,3 procent het laagst. Dat is echter wel een stijging ten opzichte van het jaar daarvoor. Toen kwam 8,1 procent van alle UU-studenten niet uit Nederland.

Daarnaast is het totaal aantal internationale studenten aan de UU in tien jaar tijd ruim verdubbeld. Uit Nuffic-cijfers blijkt dat met name de masters van de Universiteit Utrecht in trek zijn. Van de drieduizend internationale UU-studenten, doet twee op de drie een master. De buitenlandse studenten die naar een universiteit gaan, kiezen het vaakst (12.370) voor een sociale studie. Vooral psychologie was met 6.786 inschrijvingen populair onder internationals. Al is het aandeel van internationale studenten dat aan een university college studeert het grootst.

Internationale studenten per universitair domein
 
 AantalAandeel
Sociaal12.37023,9%
Economie en business12.16926,8%
Techniek8.64419,8%
Kunst en cultuur5.68918,2%
Natuurwetenschappen4.74515,0%
University college4.17036,9%
Rechten3.30811,2%
Gezondheid2.5837,5%
Landbouw en milieu2.42420,6%
Onderwijs674,2%
Facebook Twitter Whatsapp Mail