Landelijk 59.000 aanmeldingen
Voorlopige aanmeldingen voorspellen iets minder eerstejaars

Vorig jaar om deze tijd hadden zich 59.700 nieuwe studenten aangemeld voor een bacheloropleiding aan de Nederlandse universiteiten. Dit jaar zijn het er 59.000: een klein verschil.
De voorlopige aanmeldingen zijn altijd veel hoger dan het definitieve aantal eerstejaars studenten, want ongeveer een op de drie haakt alsnog af. Ze halen bijvoorbeeld hun eindexamen niet of besluiten toch iets anders te gaan doen. Vorig jaar telden de universiteiten uiteindelijk 40.500 eerstejaars. De aanmeldingen zeggen vooral iets over de trend.
De universiteiten geven ook cijfers over het aantal internationale aanmeldingen in de bacheloropleidingen. Als de voortekenen niet bedriegen, nemen die opnieuw af. De telling staat nu 6 procent in de min. Het aantal internationale eerstejaars kwam vorig jaar op 17.900 uit en kan dus dalen tot minder dan 17.000 dit jaar.
Hbo
Bij de hogescholen is de krimp voelbaar: hun bacheloropleidingen tellen momenteel 4,6 procent minder aanmeldingen dan vorig jaar om deze tijd. Het gaat van 132 duizend naar 126 duizend.
Bacheloropleidingen in de techniek lijken bijna 8 procent minder studenten te trekken en de teller staat op 5,6 procent minder voor de vele economische hbo-studies. Alleen opleidingen voor het onderwijs en de gezondheidszorg staan nipt in de plus.
Maar ook in het hbo geldt dat de voorlopige aanmeldingen behoorlijk afwijken van het uiteindelijke aantal inschrijvingen. Van die 132 duizend aanmeldingen bleven er vorig jaar bij de start van het studiejaar slechts 88.500 over. Net als bij de universiteiten haakt een op de drie aanmelders dus af.
De cijfers kunnen de verkeerde indruk wekken. Vorig jaar leken de hogescholen ook enkele procenten te krimpen, terwijl er uiteindelijk evenveel eerstejaars waren als het jaar ervoor.